Polska jest europejską potęgą na rynku TSL (transport, spedycja, logistyka). Działa u nas mnóstwo firm o zasięgu międzynarodowym, w których jest duże zapotrzebowanie na pracowników. Warto o tym pamiętać, gdy przychodzi do wyboru kierunku studiów.
Co to jest logistyka
Pod pojęciem „logistyka” kryją się wszystkie działania, które mają na celu planowanie, realizację i kontrolę zaopatrzenia w różnego rodzaju produkty. Zarówno służące do wytworzenia czegoś, jak i gotowe produkty. To wiedza bardzo konkretna, praktyczna. Praca w logistyce jest bardzo odpowiedzialna, bo od jakości jej wykonania, zależnych jest wielu innych ludzi. Materiały lub towary muszą być bowiem dostarczone na czas i na miejsce.
Logistyk jest osobą, której zadaniem jest zajmowanie się zaopatrzeniem, planowaniem produkcji, a także dystrybucją towarów oraz komunikacją. Musi być osobą dobrze zorganizowaną, umiejącą wziąć pod uwagę wiele różnych czynników. Ktoś pracujący jako logistyk powinien orientować się w co najmniej kilku dziedzinach i mieć analityczny umysł.
Gdzie można pracować po logistyce
Głównym miejscem pracy dla absolwentów logistyki i transportu są firmy przewozowe, spedycyjne, centra logistyczne, jak również zakłady komunikacji miejskiej oraz wielkie centra handlowe. Aczkolwiek to oczywiście nie wyczerpuje opcji dla absolwentów. Studia na tym kierunku doskonale przygotowują bowiem także do pracy we wszystkich firmach i przedsiębiorstwach, w których komunikacja, transport i planowanie są kluczowe dla działalności.
Studia logistyczne dają specjalistyczną wiedzę. Nie tylko logistyczną, lecz również techniczną, ekonomiczną oraz techniczną, co daje absolwentom znacznie więcej możliwości przy poszukiwaniu pracy. Sprawdzą się bowiem wszędzie tam, gdzie taka wiedza jest potrzebna. Także w administracji państwowej i samorządowej.
Ile zarabia się w branży TSL
Zarobki w branży TSL się różnią. Zależą zarówno od wielkości firmy, jak i miejsca, w którym się ona znajduje oraz stanowiska pracy. W większych miastach zarabia się nieco więcej. Według uśrednionych danych osoba pracująca na stanowisku specjalisty do spraw logistyki zarabia około 4 tys. zł na rękę. Pracujący na stanowisku kierowniczym dostaną co miesiąc średnio około 6 tys. złotych. Menedżer ds. logistyki może liczyć na średnie zarobki w wysokości około 9 tys. zł. Warto tutaj zaznaczyć, że zapotrzebowanie w branży, na przykład, na kierowników transportu jest bardzo duże, więc kandydat na rozmowie o pracę na pewno będzie w pozycji uprzywilejowanej i może wywalczyć lepsze zarobki.
Druga ważna kwestia, w branży TSL jest dużo możliwości awansu, a także sposobności na znalezienie pracy poza Polską, jeśli zna się dobrze obcy język. Proponowane za granicą wynagrodzenie jest znacznie wyższe od tego, które można otrzymać w kraju. A polscy specjaliści są dobrze wykształceni i cenieni przez zagraniczne firmy.
Studia to nie wszystko
Dobre wyniki na studiach to nie wszystko. Branża TSL to przede wszystkim wiedza praktyczna. Choć zapotrzebowanie na specjalistów ds. transportu i logistyki jest duże, warto pamiętać, aby podczas studiów odbyć praktykę w firmie, a po niej spróbować zatrudnić się, chociażby na część etatu. Zdobyta w ten sposób praktyczna wiedza na pewno będzie atutem, gdy będzie się już mieć w ręku dyplom ukończenia studiów.
Najnowsze komentarze